KSV

1

Kale Grubu ve Kurucusu İbrahim Bodur, topluma özellikle eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda yaptığı katkıları sistematik hale getirmek üzere 27 Temmuz 1991 tarihinde Kaleseramik Eğitim Vakfı'nı kurmuştur. Vakıf, 2001 yılında amacı ve kapsamı genişletilerek Dr. (h.c.) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı adını almıştır.

Bugüne kadar yüzlerce üniversiteli gencimize burslu eğitim imkan sağlayan, inşaat sektörüne binlerce nitelikle eleman yetiştiren KSV, aynı zamanda sağlık alanında hastane, klinik, sağlık ocağı yapımlarına, özürlü ve yardıma muhtaç kişilere olan yardımlarını sürdürmektedir. Türkiye genelinde okul, hastane, askeriye ve kamu kuruluşlarına ürünlerimizle yardımlar ve destek sağlanmaktadır.

KSV web sitesi için tıklayın.

2
Eğitim Bursları Eğitim Bursları Detay
Kapat

Daha önce Kale Grubu ve Bodur Ailesi tarafından verilmekte olan eğitim bursları, 2001 yılından itibaren Vakıf çatısı altında organize edilmekte ve Kale Grubu'nun tüm burs faaliyetleri KSV tarafından yürütülmektedir. KSV ayrıca bursiyerlerine staj imkanı, uygun şartlarda da Grup bünyesinde öncelik vererek iş imkanı tanımaktadır. Bursiyerlerimiz KSV aracılığıyla, üniversitelerin öğretim görevlilerinden özel rehberlik ve danışmanlık hizmeti almakta; okul projerinde ve ödevlerinde de Kale Grubu şirketlerinin ilgili bölümlerinden faydalanmaktadırlar.

Geleneksel Öğrenci Buluşması:

KSV bursiyerleri, her yıl "Geleneksel Öğrenci Buluşması"nda bir araya gelmektedirler. Çanakkale Kalebodur Seramik San. A.Ş. fabrikasında yapılan bu öğrenci buluşmalarına, Kale Grup Şirketlerinin üst düzey yöneticileri ve Grup Başkanı Sayın Zeynep Bodur Okyay da katılmaktadır. Böylelikle iş hayatında kariyer sahibi profesyonellerle ve üniversite bölüm başkanlarıyla yakından sohbet etme imkanı bulan bursiyerlerimiz, gelecekteki meslek yaşamları hakkında fikir ve tecrübe sahibi olmaktadırlar.

İlk İşim Okullarda Değişim İlk İşim Okullarda Değişim Detay
Kapat

Kale Grubu'nun sosyal sorumluluk faaliyetlerini yürüten ve eğitim alanında öncü çalışmalar yapan Dr. (h.c.) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı (KSV) 2009 yılında "İlk İşim Okullarda Değişim" sloganıyla yeni bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. 1991 yılından bu yana ana faaliyet alanlarından biri olan Meslek Edindirme Kurslarıyla, binlerce işsiz genci meslek sahibi yapan KSV , "İlk İşim Okullarda Değişim" projesi ile Türkiye'nin dört bir yanında yaptığı "Seramik Yer ve Duvar Karosu Kaplamacılığı Meslek Kursları'nın staj çalışmalarını Anadolu'daki köy okullarında gerçekleştirdi. Böylece kursiyerlerin mesleklerindeki ilk işleri ile bir sosyal sorumluluk projesi içinde yer almalarının yanı sıra, bölge köylerindeki ilkokullarının hijyenik bir ortama kavuşması sağlandı. Kale Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Çanakkale Seramik, Kalebodur, Kalekim ve Kale'nin sponsorluğunda gerçekleştirilen "İlk İşim Okullarda Değişim" projesi kapsamında; bugüne kadar Denizli, Erzurum, Isparta, Kayseri, Mersin, Sivas, Trabzon, Şanlıurfa, Çankırı, Adana, Çorum, Ankara, Hatay, Yozgat, Malatya, Yerköy, Diyarbakır, Amasya, Çan ve Soma olmak üzere 55 köy okulunun ıslak zeminleri ve sağlık gereçleri yenilendi. Toplam 2 bin 843 öğrenci, daha sağlıklı bir öğrenim imkânına kavuştu. 404 işsiz gencimiz meslek sahibi olmuştur.

2009 - 2016 Yılı İlk işim Okullarda Değişim Projeleri:

  2009

 • Kayseri 18 mezun
 • Denizli 23 mezun
 • Isparta/Eğirdir 17 mezun
 • Erzurum 36 mezun
 • 2010

 • Trabzon 19 mezun
 • Şanlıurfa/Siverek 25 mezun
 • Sivas 14 mezun
 • Mersin 27 mezun
 • 2011

 • Adana 23 mezun
 • Çankırı 19 mezun
 • İskilip 18 mezun
 • 2012

 • Ankara 34 mezun
 • Hatay 25 mezun
 • 2013

 • Yerköy 18 mezun
 • Amasya 24 mezun
 • 2014

 • Diyarbakır 15 mezun
 • 2015

 • Malatya 40 mezun
 • Çan 9 mezun

"Giderken Sizden de Bir Şeyler Taşıyalım İstedik" İlk İşim Okullarda Değişim" projesine, şirket ve bayi çalışanları da dahil edilerek Kale Grubu markalarının ve çalışanlarının içinde olduğu Kale Grubu Sosyal Sorumluluk Projesi haline getirildi. "Giderken Sizden de Bir Şeyler Taşıyalım İstedik" sloganıyla başlatılan ek proje ile Kale Grubu bayi ve şirket çalışanlarından da projede yer alan ilköğretim okullarındaki 2.843 ilköğretim öğrencisinin 1 yıllık okul malzemesi, kırtasiye, kıyafet, oyuncak ihtiyacını karşıladı.

Bu gönüllü birlikteliğin bir güzel tarafı da destekçilerimizin hediyeleri toplama ve paketleme çalışmalarına bizzat katılması. Proje için çıkılacak her yolculuk öncesi Vakıf merkezinde toplanan bağışçılarımız, elleriyle hazırladıkları hediye paketleri aracılığıyla görmedikleri çocuklarla ve hiç gitmedikleri yerlerle yeni gönül köprüleri kuruyor.

Bugüne kadar yenilenen 55 köy okulundaki 2.843 öğrenciye yardımlar yapıldı. Yurtiçi Kargo'nun desteği ile okullara ulaştırılan yardımlar ile Kale Grubu çalışanları 2015 yılına kadar 2.500 öğrenciye ulaşmayı hedefliyor.

Siz de yardımlarınızla en az bir ilk öğretim öğencisinin okul malzemesi, kırtasiye, kıyafet, oyuncak ihtiyacını karşılayabilir, arkadaşlarınızı projeye dahil ederek yardıma muhtaç çocuklara destek olabilirsiniz.

Bağışlarınız için:
HALKBANK (450 )GAYRETTEPE KURUMSAL / İSTANBUL
HESAP NO :16000004 TL HS.
IBAN : TR13 0001 2009 4500 0016 0000 04

HALKBANK (450 )GAYRETTEPE KURUMSAL / İSTANBUL
HESAP NO : 58000353 DOLAR HS.
IBAN : TR 33 0001 2009 4500 0058 0003 53

VAKIFBANK (310) LEVENT ŞUBESİ /İSTANBUL
HESAP NO : 7284968340 TL HS.
IBAN :TR27 0001 5001 5800 7284 9683 40

Vakfımıza Bakanlar Kurulu kararı ile vergi muafiyeti tanınmış olup, yapılan bağışlarınız karşılığında düzenlenen makbuzlar yılık gelir ve kurumlar vergisi beyannamesinde mevzuat çerçevesinde indirilebilmektedir.

Geliştirme ve Uyum Kursları Geliştirme ve Uyum Kursları Detay
Kapat

KSV, 2003 yılında eğitim faaliyetlerini sektörün ihtiyaçlarına göre genişleterek, Seramik Yer ve Duvar Karosu Kaplamacılığı'nın yanı sıra "Sıvacılık", "İnşaat Boyacılığı", "Sıhhi Tesisatçılık" ve "Yapı Yalıtımcılığı" alanlarında da Geliştirme ve Uyum Kursları düzenlemeye başlamıştır. Böylelikle sektörde çalışan iş gücünün teknolojik gelişmelere uyumunun sağlanması ve bu gelişmelerin endüstriyel teknik öğretim okullarına aktarılması ve eğitimsiz ustadan kaynaklanan iş kazalarını en aza indirmeyi hedeflenmektedir.

KSV, 5 günlük geliştirme ve uyum kursu eğitiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onaylı sertifika vermektedir.

3308 Sayılı Kanun kapsamında alınan il ve mesleklerde, üretim ve hizmet sektöründe verimliliği ve kaliteyi artırmak, mesleki eğitimi özendirmek, tüketiciyi korumak için; işyeri açacakların ve işyerinde istihdam edileceklerin yapacağı işe uygun mesleki eğitim almış olmaları zorunluluğu getirilmesi kanunuyla KSV sertifikasının önemi son yıllarda daha önem kazanmıştır. KSV, kuruluşundan bu yana Geliştirme ve Uyum Kursları ile inşaat sektörüne 4.313 vasıflı usta kazandırmıştır.

Megep Çalışmaları Megep Çalışmaları Detay
Kapat

Megep (Mesleki Eğitimi Geliştirme Projesi) Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan 5 yıllık ek protokolle Türkiyedeki Meslek Liseslerinin İnşaat Teknolojileri alanının yapı yüzey kaplaması dalında eğitim verecek olan mesleki eğitim okullarının atölyelerinin bir kısmı oluşturulmuştur.

Proje kapsamında Türkiyede Endüstri meslek lisesleri bünyesinde yer alan inşaat teknolojileri bölümü, yapı yüzey kaplamacılığında öğrenim gören toplam 4.313 ğrencinin eğitim kıyafetleri, eğitimde kullanacakları araç gereçler, eğitim kitabı, temrinlik seramik yer ve duvar karoları Dr.(h.c.) İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı (KSV) tarafından karşılanmaktadır.

Sıvacılık, seramik ve mermer kaplamacılığı dalında mesleki eğitim okullarında eğitim gören öğrencilere de ders verme, izleme, kontrol etme, yönlendirme, tavsiyelerde bulunma vb. konuları Megep çerçevesinde KSV tarafından yapılmaktadır.

Hizmet İçi Eğitimler Hizmet İçi Eğitimler Detay
Kapat

2007 yılından başlayarak İnşaat teknolojileri alan öğretmenlerine Milli Eğitim Bakanlığı ile Vakfımız arasında yapılan işbirliği protokolüyle Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik San.A.Ş. fabrikaları eğitim merkezinde hizmet içi eğitim düzenli olarak verilecektir. Rakamsal veriler aşağıdaki gibidir.

2007 3 KURS 91 MEZUN
2008 2 KURS 65 MEZUN
2009 2 KURS 47 MEZUN
2010 3 KURS 76 MEZUN
2011 3 KURS 50 MEZUN
2012 1 KURS 20 MEZUN
2013 1 KURS 19 MEZUN
2014 1 KURS 20 MEZUN
2015 1 KURS 24 MEZUN

Toplam 17 hizmetiçi eğitim faaliyeti düzenlenerek 412 öğretmen eğitimden geçirilmiştir.

Meslek Edindirme Kursları Meslek Edindirme Kursları Detay
Kapat

Meslek Edindirme Kurslarımızın, eğitimli ara eleman yetiştirme konusunda ülkemizi hem maddi hem de manevi yönden destekleyerek; kalifiye, bilgili, el becerisi arttırılmış, yeni malzeme ve teknolojilerle donatılmış çağdaş, belgeli ustalar yetiştirmektir. KSV, meslek edindirme kurslarıyla hem işsizliğe dolaylı çözüm ortaklığı yaparak hem de uygulama hatalarından (ustalık hatası) kaynaklanan sorunları en aza indirerek ülke ekonomisine büyük fayda sağlamaktadır.

KSV ve Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı protokol çerçevesinde yürütülen seramik yer ve duvar karosu kaplamacılığı alanında açılan meslek edindirme kurslarıyla işsiz gençlerimiz Avrupa Birliği kriterlerine uygun, kalifiye seramik ustası olmaktadır. Sosyal Sorumluluk bilinciyle, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmek için cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülere, çocuk ıslah evlerindeki ve yetiştirme yurtlarındaki çocuklarımıza ayrıca açtığımız kurslarla yeni hayatlarına umutla başlamalarına destek olunmaktadır.

Diğer yandan, son dönemlerde inşaat sektöründeki hızlı artış nedeniyle inşaat iş kollarındaki kalifiye elemanlar ihtiyaca cevap veremez hale geldi. Ayrıca yapılan araştırmalar müşteri şikayetlerinin %90'ının uygulayıcı ustalardan kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Bu gerçekler ışığında eğitimin önemi her sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de belirgin bir şekilde ön plana çıkmaktadır. Bugün ülkemizin, satılan seramik miktarlarına göre; 35 - 40 bin kalifiye, mesleki eğitimini almış ustaya ihtiyacı vardır. Amacımız seramik yer ve duvar karosu kaplamacılığı işini mesleki eğitimini almış kalifiye ustalar tarafından yapılmasını sağlayarak, hem tüketici hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaktır.

Türkiye genelinde yaptığımız meslek edindirme kursları ile 4.578 işsiz gencimiz meslek sahibi olmuştur.

KSV'nin tüm mesleki eğitimleri ücretsizdir. Bayram ve hafta sonu tatilleri hariç 42 gün (toplam 424 ders saati) olarak devam eden eğitim tamamı ile ücretsizdir. Kursiyerlerin iş elbiseleri, teorik öğretim için kitapları, atölyedeki çalışmaları ve kalıcı tatbikatları için her türlü araç ve gereçleri yine Vakfımızca ücretsiz temin edilmektedir. Eğitim süresince; ilk 3 gün (30 saat) modern sınıf ortamında konu ile ilgili teorik bilgiler barkovizyon sistemi ile verilir. Eğitimin ikinci aşaması, kagir atölyesinde 22 gün (224 saat) duvara ve yere yap – boz temrin çalışması yapılır. Buradaki amaç işin uygulama tekniklerinin öğretilmesidir. Eğitimin üçüncü aşaması olan 1 gün (10 saat) kısmı ise kalıcı tatbikattan önce yapılan teorik eğitimdir. Dördüncü aşama olarak 22 günlük (224 saat) kalıcı tatbikat aşamasına geçilir. Bu tatbikatta sökülmemek üzere Kalekim seramik yapıştırma harcı ile kalıcı olmak üzere uygulama yapılır. Eğitimin beşinci aşaması olarak atölye ve tatbikat eğitimleri sonunda 1 günlük (10 saat) son teorik eğitim yapılır, kursiyerler değerlendirilir ve piyasada istihdam edilebilirlikleri hakkında bilgi verilir. Kurs süresince, yapı branşında uzman ve Milli Eğitim Bakanlığı personeli olan iki teknik öğretmen, haftada 25'er saat görev yapar. Kursların koordinasyonu ve öğretmenlerin takibi Vakıf eğitim sorumluları tarafından yapılır.

Eğitim boyunca kazandırılan davranış ve bilgileri başlıklar halinde şöyle sıralayabiliriz.

 • Genel anlamıyla yapı ve yapı fiziği,
 • Esas ve yardımcı malzemelerin, fiziği, kimyası, kullanım fonksiyonellikleri,
 • Uygulama teknikleri, uygulama hataları,
 • İnsani ilişkiler,
 • İyi vatandaş, iyi aile ferdi, iyi bir usta vb. kişilik oluşturma formasyonları,
 • Milli ve dini gün ve haftaların önem ve gerekliliği vb.
 • Kursiyerlerin her türlü davranışları ve verilen çalışmaları ne derecede yapıp yapmadıkları öğretmenler tarafından değerlendirilir. Bu değerlendirmeler sonucunda kursiyerlerin başarı dereceleri ortaya çıkar. Kurs sonunda başarılı olan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı adına Okul Müdürü'nün ve Vakıf Genel Müdürü'nün imzalayıp mühürlediği resmi sertifika, ayrıca Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş. ve Kalekim'in özel Anı Sertifikası ve kimlik kartı verilir. Üç başarı derecesi vardır: Orta, İyi ve Pekiyi. Bu dereceler sertifikalara yazılır. Başarılı olamayanlara hiçbir belge verilmez.